Okolice Oświęcimia


Oświęcim to miasto, które można potraktować jako świetną bazę wypadową do jednodniowych wycieczek. Z racji tego, że ta część Małopolski jest nie tylko mocno zurbanizowana, lecz przede wszystkim świetnie skomunikowana, dojazd do okolicznych miejscowości będzie naprawdę bezproblemowy. Dodajmy do tego bliskość gór i związanych z nimi zimowych atrakcji. To wszystko sprawia, że okolice Oświęcimia są terenami, gdzie praktycznie każdy znajdzie coś, co przyspieszy jego rytm serca. Oto lista miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić


Małopolski Szlak Architektury Drewnianej

Ziemia Oświęcimska to prawdziwa gratka dla miłośników drewnianej architektury sakralnej. Warto wybrać się do Jawiszowic, Polanki Wielkiej, Grojca, Osieku, Bobrku czy Poręby Wielkiej i wejść do kościołów, które w nienaruszonym stanie przetrwały setki lat, mimo że wykonane są z tak nietrwałego materiału jakim jest drewno. Warto jak najbardziej dosłownie poczuć atmosferę, zapach urokliwych świątyń, w których czas stanął w miejscu. A przy okazji poznać zwyczaje, które dziś są zupełnie zapomniane. Mowa tutaj o tzw. sobótkach, czyli specjalnym miejscu w obrębie budynku kościoła, w którym dawnymi czasy wierni z dalszych okolic nocowali (z soboty na niedzielę).


Zator – Rodzinny Park Rozrywki Energylandia

Nieopodal Oświęcimia znajduje się Zator. Miasteczko słynne od wieków z hodowli karpi oraz gotyckiego kościoła, w ostatnich latach przyciąga turystów jak magnes. Wszystko za sprawą dwóch nowoczesnych kompleksów rozrywkowych dla całej rodziny (choć tak naprawdę to dzieci będą czuć się tam wręcz bajkowo). Pierwszy z nich – Energylandia – to kilkadziesiąt milionów złotych, które zainwestowano tak, że na przestrzeni kilkudziesięciu hektarów czekają na nas urządzenia do sprawiania frajdy, jakiej nie zaznaliśmy nigdy w życiu.


Pałac Rudzińskich w Osieku

Już sam wygląd zewnętrzny tego XVIII-wiecznego pałacu stojącego w Osieku – wsi leżącej niedaleko Oświęcimia, sprawia że warto zajrzeć do środka. A tam czeka na nas niezwykła niespodzianka: wnętrza, które z powodzeniem mogłyby pełnić rolę scenografii do którejś z „baśni tysiąca i jednej nocy”.


Inwałd – 5 Parków Rozrywki

Inwałd to wieś koło Wadowic, która dzielnie konkuruje z Zatorem o palmę najbardziej rozrywkowego miejsca w Małopolsce. I trzeba przyznać, że ma mocne argumenty: park kilkudziesięciu miniatur z całego świata czy zbudowany od zera rewelacyjny średniowieczny gród to zaledwie początek listy atrakcji. 


Zator – Zatorland (Park Dinozaurów i inne)

Park ruchomych dinozaurów, owadów, bajek, mitologii, świętego Mikołaja i jakby tego było za mało – jeszcze lunapark. Zator, dzięki swojemu położeniu na pograniczu Małopolski i Śląska, staje się miastem, które powoli zaczyna się specjalizować w dostarczaniu rozrywek na najwyższym poziomie. To prawdziwy raj dla dzieciaków w wieku od lat trzech do stu trzech.


Dolina Karpia

Okolice Oświęcimia usiane są stawami hodowlanymi. Ale i dla miłośników wędkarstwa przygotowano atrakcje w postaci prywatnych łowisk (oczywiście można także łowić na „państwowych” rzekach. Wracając do łowisk – znaleźć je można np. w Rajsku oraz Grojcu.


Wadowice

Miasto rodzinne papieża Jana Pawła II. To nie tylko realne pamiątki po najsłynniejszym Polaku, ale także pieczołowicie odrestaurowane stare miasto, które emanuje zupełnie niezwykłym, niepodrabialnym klimatem. Jeśli dojedziemy już do Wadowic, warto przedłużyć naszą wyprawę o skromne 60 km na południe, by znaleźć się w największym uzdrowisku dziecięcym w Polsce.


Rabka

Jedyny w swoim rodzaju mikroklimat, który sprawia, że osoby z chorobami serca oraz płuc zaczynają wreszcie czuć, że żyją. Plus okoliczne, łagodnie wznoszące się góry, w których można oderwać się od szarej codzienności. I oczywiście dziecięcy park rozrywki (Rabkoland) jako zwieńczenie dnia pełnego atrakcji.

W rejonie Oświęcimia turystyka ma się coraz lepiej, dzięki czemu każdy z nas może tu znaleźć noclegi w przystępnej cenie. Liczne atrakcje turystyczne, którymi kusi miasto i jego najbliższa okolica, z pewnością pozwolą nam tu spędzić czas w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób.

To piękne miasto ma się czym pochwalić, a dla miłośników historii i dawnej architektury z pewnością stanie się kuszącym celem w programie wycieczki po terenie Kotliny Oświęcimskiej.